Ett larm minskar oron för inbrott enligt larmbolaget Verisure.Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Fler oroliga för inbrott

Tre av tio invånare i länet säger sig vara orolig för inbrott och november och december anses vara de mest otrygga månaderna enligt larmbolaget Verisure.

November och december är de otryggaste månaderna för stockholmare enligt larmbolaget Verisure och rapporten ”Svenskarna och Trygghet 2018”. En fjärdedel av stockholmarna upplever också att antalet inbrott i sitt område ökat de tre senaste åren. Bara hälften av barnen vet hur de ska agera vid en brand enligt deras föräldrar och 8 av 10 stockholmare har en god relation till sina grannar, något som ligger i höjd med rikssnittet.

6300 svenskar har svarat på frågor om trygghet och hur de känner sig i sitt hem och sitt närområde. Det otryggaste länet är Västmanland där 6 av 10 känner sig trygga, följt av Skåne med 67 procent och Stockholm tillsammans med Blekinge, Örebro och Uppsala med 69 procent upplevd trygghet.

Det som skapar högre känsla av trygghet är grannen, säkerhetsdörr och ett inbrottslarm. Men samtidigt tror bara hälften att grannen skulle agera i samband med ett inbrott:
– Grannen är en trygghetsfaktor som vi ska värna om men det kan vara svårt att veta vad man ska göra om ett inbrott sker i bostaden bredvid. Grannar kan hålla koll på mycket, men de är inte alltid hemma och redo att agera. Den bästa kombinationen för ökad trygghet är därför både goda grannar och inbrottslarm, säger Fredrik Ringborg, trygghetsexpert på Verisure.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.