Kontroll i PinbackenFoto: MMS-Bild
Kontroll i Pinbacken under tisdagenFoto: MMS-Bild

Grov rattfylla vid insatsvecka – Hade även barn i bilen

Denna vecka är det extra nykterhetskontroller på vägarna och polisen hade slagit till i Pinbacken vid lunchtid.

Polisen genomför under vecka 50 extra nykterhetskontroller i trafiken. Denna vecka är det också fler som har festligheter och julbord på sina jobb och polisen kommer att finnas i anslutning till miljöer där personer misstänks vara påverkade av alkohol.
– För att minska risken att en allvarlig olycka med svår skada eller död som utgång, ska man helt enkelt låta bilen stå om man har förtärt alkohol till julfirandet, säger Ursula Eriksson, trafikstrateg på Polismyndigheten.

Insatsveckan är nationell samt gemensam med hela EU.
– Vi är medvetna om att många av de förare som kör onyktra har ett pågående risk- eller missbruk. Vi erbjuder därför de som ertappas påverkade kontakt med beroendevården, i syfte att förhindra återfall i rattfylleribrott, säger Ursula Eriksson, trafikstrateg på Polismyndigheten, i ett pressmeddelande.

Under tisdagen märkte kommuninvånarna kontrollen i Pinbacken där Polisen vid lunchtid genomförde en kontroll och stoppade trafikanter. Enligt Polisen hade en förare barn i bilen och körde även påverkad, utöver en anmälan om grovt rattfylleri har Polisen även slagit larm till socialtjänsten.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.