Annika Bröms, näringslivschef.Foto: Sigtuna kommun

Fler nöjda med företagsklimatet

Företagare i kommunen som besvarat en enkät från Svenskt Näringsliv uppger att de är mer nöjda med företagsklimatet i kommunen.

Tisdag 23 maj kom resultatet från Svenskt näringslivs enkäter om företagsklimatet i kommunen. Allt fler företagare i kommunen upplever att företagsklimatet i kommunen är bättre.
– Det känns väldigt roligt att fler företag än tidigare har svarat på enkäten och att betygen går upp på så många parametrar. Vi jobbat hårt och målinriktad för att skapa ett bättre företagsklimat i Sigtuna kommun. Vi vill bli ännu bättre men det här är ett bra steg i rätt riktning. Jag är tacksam för engagemanget från företagen i vår kommun, de som svarat på enkäten och alla andra som jag får besöka eller ha kontakt med på olika sätt, uppger näringslivschefen Annika Bröms.

Den största ökningen skedde i kategorin kommunens service till företag vilket gällde från företag som varit i kontakt med kommunen i ärenden gällande tillstånd, tillsyn och kontroll. Betyget sjunker mest i området Vägnät, tåg och flyg. Helhetsnöjdheten är på 3,5 och förra året t var den 3,4. 157 företagare har svarat på enkäten. Det som företagare efterfrågar mest för ett bättre företagsklimat är ökad trygghet och minskad brottslighet, följt av bättre dialog mellan kommun och företag.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.