Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Fler narkotikabrott och kortbedrägerier i Sigtuna – färre stölder och knivbrott

Enligt Brottsförebyggande rådets nya statistik för anmälda brott 2024 har narkotikabrott och kortbedrägerier ökat i kommunen

Brottsförebyggande rådet (Brå) har släppt preliminär statistik över brottsanmälningar från 2024, och siffrorna visar både ökningar och minskningar i olika brottskategorier i Sigtuna. Narkotikabrott, kortbedrägerier och penningtvätt har ökat, medan butiksstölder och knivbrott har blivit färre, enligt siffrorna som Newsworthy sammanställt.

En stor del av ökningen av narkotikabrott beror på en ny postlag som gör att postpersonal kan anmäla misstänkta paket till polisen. Det handlar ofta om försändelser med droger eller andra olagliga föremål.

Bedrägeribrott, som tidigare ökat mycket, har minskat något under 2024. Samtidigt fortsätter stölder att bli ovanligare, både i Sigtuna och i resten av landet. Exempelvis har bilstölder minskat tack vare modernare bilar med bättre stöldskydd.

Statistiken visar bara de brott som har anmälts, och hur många brott som anmäls kan påverkas av polisens prioriteringar och hur butiker och företag väljer att rapportera brott. Därför är det bra att tolka siffrorna med viss försiktighet.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.