Representanter för Singapore Airlines och SAS med Kjell-Åke Westin, flygplatsdirektör Arlanda. Foto: Pressbild
Easyjet till LondonFoto: Pressbild
SAS till StuttgartFoto: Genrebild/SAS

Fler linjer till Arlanda klara denna vecka

Easyjet etablerar linje mellan Arlanda-London, SAS börjar flyga direkt till Stuttgart och Singapore Airlines sätter igång med flygningar.

Etableringarna av nya på Arlanda går vidare, i veckan har lågprisbolaget Easyjet meddelat att de kommer starta på rutten Arlanda-London och SAS drar igång en linje till Stuttgart. Den sistnämnda ska gå sex gånger i veckan.
– Vi är mycket glada att SAS väljer att starta denna viktiga direktlinje. Stuttgart är den destination som haft störst efterfrågan bland resenärer och som ändå har varit obetjänad, kommenterar Elisabeth Axtelius, direktör för Aviation Business på Swedavia.

Easyjet har inom loppet av ett år nu startat tre linjer på Arlanda. Sedan tidigare finns även Milano, Lyon och Genéve. Trafiken till London startar i mars 2017. Rutten mellan Arlanda-och London Luton kommer att gå fyra dagar i veckan året runt.

Även Singapore Airlines kommer att starta linje från Arlanda med mellanlandning i Moskva. Rutten trafikerar Changi Airport fem dagar i veckan i ett samarbete med SAS inom Star Alliance. En Airbus A350-900 kommer att sättas in på sträckan
– Den nya flyglinjen till Singapore är resultatet av flera års intensivt arbete och det är en mycket eftertraktad destination. För att öka den svenska tillgängligheten till de viktiga marknaderna i Asien är flyglinjen till Singapore av största vikt, såsom tillgången till Singapores stora utbud av destinationer för privatresenärer som flyger vidare från Changi Airport, säger Karl Wistrand, VD för Swedavia.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening