Fler kan ta del av 5G-nätet

Telias användare kommer under april att kunna koppla upp sig på det snabbare 5G-nätet: - En väl fungerande digital infrastruktur med högpresterande nät är oerhört viktigt för hela vårt samhälle. För att det ska fungera både nu och i framtiden moderniserar vi vårt 4G-nät och bygger ut 5G, som med högre hastigheter, kortare svarstider och större kapacitet kommer skapa helt nya digitala möjligheter för alla som lever och verkar i Stockholm, säger Staffan Åkesson, teknisk chef för Telia Sverige.

I början av april startade arbetet med att mobiler i kommunen kunde kopplas upp mot Telias 5G-nät. Möjligheterna med 5G är stora och påverkar människors vardag. Förutom snabbare surf möjliggör 5G för självkörande bussar, nya spelupplevelser i mobilen och vård oavsett var man befinner sig. Invånare i Sigtuna, Märsta, Rosersberg beräknas kunna koppla upp sig till 5G mellan 6-28 april.
– Fokus ligger ofta på vilka möjligheter 5G kan ge i framtiden men redan nu finns nya och bättre lösningar för smarta, hållbara hem och städer. Både konsumenter och företag kan idag påverka i både ekonomi och vardag, exempelvis genom att realtidsbevaka elpriser och justera temperaturen inomhus. 5G kommer steg för steg att ge fler möjlighet att påverka och anpassa sig i takt med omvärlden och de ekonomiska utmaningar vi står inför, säger Staffan Åkesson, teknisk chef för Telia Sverige.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.