Adam Brolund på Ekillaskolans restaurangFoto: Pressbild

Fler elever äter efter satsning på skolmat

Sigtuna kommun uppger att fler elever äter i deras skolrestauranger sedan man satsat på skolmaten.

Sigtuna kommun har tagit flera initiativ för att göra skolrestaurangerna tryggare och mer trivsam för eleverna. Ett exempel är att elever på Ekillaskolan i Märsta bjöds in till en finfrukost för att prata om sina upplevelser kring skolmaten. Kökschef Adam Brolund menar att detta gav viktig feedback från eleverna, som även lyfte fram deras vana vid halvfabrikat, något som skolan arbetar för att ändra på. Brolund säger: ”Vi i personalen fick positiv feedback kring vårt bemötande och hur maten smakar.”

Kommunens satsning på att stärka relationen mellan elever och kökspersonal har varit avgörande. På St. Olofs skola har elever fått hjälpa till i köket, vilket har minskat matspill och förbättrat hur de bemöter varandra. Dietist Camilla Lindström menar att det blir svårare för eleverna att skräpa ner när de känner dem som städar upp efter dem. Kommunen har också satsat på att skapa bättre miljöer i restaurangerna genom att dela upp utrymmen och undvika att elever sitter vid matköer eller platser med mycket rörelse.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.