Adam Brolund på Ekillaskolans restaurangFoto: Pressbild
Fler elever äter efter satsning på skolmat
Sigtuna kommun uppger att fler elever äter i deras skolrestauranger sedan man satsat på skolmaten.
Sigtuna kommun har tagit flera initiativ för att göra skolrestaurangerna tryggare och mer trivsam för eleverna. Ett exempel är att elever på Ekillaskolan i Märsta bjöds in till en finfrukost för att prata om sina upplevelser kring skolmaten. Kökschef Adam Brolund menar att detta gav viktig feedback från eleverna, som även lyfte fram deras vana vid halvfabrikat, något som skolan arbetar för att ändra på. Brolund säger: ”Vi i personalen fick positiv feedback kring vårt bemötande och hur maten smakar.”
Kommunens satsning på att stärka relationen mellan elever och kökspersonal har varit avgörande. På St. Olofs skola har elever fått hjälpa till i köket, vilket har minskat matspill och förbättrat hur de bemöter varandra. Dietist Camilla Lindström menar att det blir svårare för eleverna att skräpa ner när de känner dem som städar upp efter dem. Kommunen har också satsat på att skapa bättre miljöer i restaurangerna genom att dela upp utrymmen och undvika att elever sitter vid matköer eller platser med mycket rörelse.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.