Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Fler bussavgångar i kommunen

Kommunerna Vallentuna, Väsby och Sigtuna får 28 000 nya bussavgångar i den nya vintertidtabellen efter beslut av den blågröna landstingsmajoriteten: - Satsningen ger fler bussturer redan om en månad, säger miljö- och kollektivtrafiklandstingsråd Tomas Eriksson (MP).

En större satsning på busstrafiken i Stockholms län görs på 160 miljoner kronor. Det ger bussavgångar över hela länet, 28 000 av dessa gäller norra delen av länet med Sigtuna, Väsby och Vallentuna.
– Det ska bli lättare för fler att avstå bilen. Framåt ska jag också jobba för att bussarna kommer fram snabbare, utan att fastna i köer. Den blågröna koalitionen prioriterar kollektivtrafiken. Det ska vara bekvämt och smidigt att resa kollektivt och trafiken blir mer klimatsmart, säger Tomas Eriksson (MP), miljö- och kollektivtrafiklandstingsråd.

Fotnot: Landstinget uppger att turerna för Sigtuba kommun ännu inte satts till 100 procent och man återkommer med besked kring hur det blir. 

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening