Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Fler bussavgångar i kommunen

Kommunerna Vallentuna, Väsby och Sigtuna får 28 000 nya bussavgångar i den nya vintertidtabellen efter beslut av den blågröna landstingsmajoriteten: - Satsningen ger fler bussturer redan om en månad, säger miljö- och kollektivtrafiklandstingsråd Tomas Eriksson (MP).

En större satsning på busstrafiken i Stockholms län görs på 160 miljoner kronor. Det ger bussavgångar över hela länet, 28 000 av dessa gäller norra delen av länet med Sigtuna, Väsby och Vallentuna.
– Det ska bli lättare för fler att avstå bilen. Framåt ska jag också jobba för att bussarna kommer fram snabbare, utan att fastna i köer. Den blågröna koalitionen prioriterar kollektivtrafiken. Det ska vara bekvämt och smidigt att resa kollektivt och trafiken blir mer klimatsmart, säger Tomas Eriksson (MP), miljö- och kollektivtrafiklandstingsråd.

Fotnot: Landstinget uppger att turerna för Sigtuba kommun ännu inte satts till 100 procent och man återkommer med besked kring hur det blir. 

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.