Landstinget vill att fler söker råd om motion och träningFoto: Daniel Iskander
Anna Starkbring (L), hälso- och sjukvårdslandstingsråd i Stockholms läns landstingFoto: Pressbild

Fler borde söka råd om motion

Det var inte många som sökte råd om fysisk aktivitet i kommunen via hälso- och sjukvårdsmottagningar, något som Liberalerna i Stockholms läns landsting vill ändra på.

Rådgivning om motion och träning ökar allt mer i Stockholms läns landsting. Det är vid kontakt med vård- och hälsocentraler som patienter kan få rådgivning enligt ett pressmeddelande från Liberalerna i Stockholms läns landsting. I Sigtuna kommun var det bara 574 personer som under 2015 fick rådgivning, det motsvarar 12,9/1000 invånare vilket är i länsbotten.
– n modern hälso- och sjukvård ska inte bara bota och lindra utan också förebygga sjukdom. Vi vet att motion och träning är bra för att både behandla och förebygga, men det kan ibland vara svårt att komma igång eller veta hur man ska göra. Fysisk aktivitet är bevisat effektivt för både fysisk och psykisk hälsa, kommenterar Anna Starkbring (L), hälso- och sjukvårdslandstingsråd.

Bara i tre andra kommuner är det färre som söker rådgivning. i Väsby är siffran 19,7/1000 invånare. Bara Nynäshamn, Salem och Tyresö har lägre siffror än Sigtuna. Norrtälje, Botkyrka och Nykvarn ligger i toppen kring 30/1000 invånare. Vid fysisk aktivitet minskar man risken för flera hjärt- och kärlsjukdomar, diabetes typ 2, vissa cancerformer samt fetma och depression. Det leder också till en starkare kropp, sänkt blodtryck, sänkta blodfetter, ökad stresstolerans med mera.
– Mer rådgivning som uppmuntrar till fysisk aktivitet är ett viktigt exempel på hur vården kan arbeta mer förebyggande – och på hur vår hälsa ofta handlar om vårt eget ansvar. Sjukdom kan slå blint, men risken för ohälsa kan ändå minskas genom aktiva val, fortsätter Anna Starkbring (L)

Att det finns variationer i länet tror Starkbrink beror på olika behov och olika arbetssätt. Hon vill nu se att de läkare, distriktssköterskor, psykologer och andra som kommit långt med rådgivningen om motion kan vara förebilder för andra.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening