Donera blod på en blodbuss eller på blodcentralFoto: Pressbild/Blodcentralen
Fler behöver donera blod inför påsken
Blodcentralen uppmanar boende i länet att donera blod, detta sedan blodnivåerna är på låga nivåer efter på grund av influensan: – Det är uppenbart att sjukvården behöver fler blodgivare, speciellt i storstäderna, för att det alltid ska finnas friska och krya personer som kan ge blod, säger Karolina Blom Wiberg, kommunikationsansvarig för Blodcentralen i Stockholms län.
Fler än vanligt drabbades av influensan under årets första månader vilket påverkar landets blodlager. I många landsting är nivån oroväckande skriver Blodcentralen i Stockholms län i ett pressmeddelande. Nu uppmanar man fler av länets invånare att donera vid någon blodcentral eller bodbuss. För att ge blod ska man vara frisk och feberfri sen två veckor tillbaka. Inför påsken behövs också mer blod eftersom många blodgivare är bortresta.
Blod är en färskvara som bara håller i sex veckor. Blodcentralen uppger även att Vinterkräksjukan ännu inte nått sin kulmen. – Blod behövs till patienter varje dag och behovet kan även öka snabbt och utan förvarning, till exempel vid en större olycka, säger Karolina Blom Wiberg, kommunikationsansvarig för Blodcentralen i Stockholms län och nationell talesperson för GeBlod Kommunikation.
Blodcentralen i Stockholm hade det lägsta antalet blodgivningar på många år i februari. Man hoppas nu att blodgivare kan besöka blodcentraler inför påsken.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.