Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Fler arbetslösa i kommunen men ökad sysselsättning bland utrikesfödda

Arbetslösheten i kommunen ökade under juli men bland utrikesfödda sjönk den med 0,5 procentenheter.

Arbetslösheten bland utlandsfödda minskade i Sigtuna kommun i juli, trots att 20 av 26 kommuner i Stockholms län såg en ökning enligt siffrorna från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt. Arbetslösheten för utlandsfödda i Sigtuna sjönk med 0,5 procentenheter till 13,6 procent, medan den totala arbetslösheten i kommunen steg till 8,6 procent, vilket är högre än snittet i länet på 7,0 procent. Totalt var 2 306 personer i Sigtuna inskrivna som arbetssökande i juli, vilket är 157 fler än samma tid förra året. Arbetslösheten i Sigtuna har nu ökat åtta månader i rad.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.