Fler arbetslösa i kommunen men ökad sysselsättning bland utrikesfödda
Arbetslösheten i kommunen ökade under juli men bland utrikesfödda sjönk den med 0,5 procentenheter.
Arbetslösheten bland utlandsfödda minskade i Sigtuna kommun i juli, trots att 20 av 26 kommuner i Stockholms län såg en ökning enligt siffrorna från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt. Arbetslösheten för utlandsfödda i Sigtuna sjönk med 0,5 procentenheter till 13,6 procent, medan den totala arbetslösheten i kommunen steg till 8,6 procent, vilket är högre än snittet i länet på 7,0 procent. Totalt var 2 306 personer i Sigtuna inskrivna som arbetssökande i juli, vilket är 157 fler än samma tid förra året. Arbetslösheten i Sigtuna har nu ökat åtta månader i rad.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.