Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Fler äldre nöjda med hemtjänsten och särskilt boende

Enligt en undersökning bland äldre i kommunen är allt fler nöjda med sin hemtjänst eller särskilt boende.

En nyligen genomförd undersökning bland äldre invånare i Sigtuna kommun visar att 75 procent av de som har hemtjänst eller bor på särskilt boende är nöjda med den omsorg de får. Detta är ett positivt resultat för kommunen, som har arbetat med flera förbättringar inom äldreomsorgen det senaste året. Exempel på dessa insatser inkluderar varma lunchbufféer på äldreboenden, solrum, vårdhundar samt förbättringar av både inne- och utemiljöer. Kommunen har också satsat på bättre kommunikation med de äldres anhöriga.

Ett viktigt område som kommunen fokuserat på är att förbättra personalens språkkunskaper. I årets undersökning svarade hela 88 procent av de äldre att de upplever att personalen talar svenska tillräckligt bra för att de ska kunna förstå varandra. Detta är särskilt glädjande eftersom det bidrar till en bättre omsorgsupplevelse.

Utöver det visar undersökningen att de äldre känner sig väl bemötta av kompetent personal, vilket är ett resultat av kommunens ansträngningar att höja kvaliteten inom äldreomsorgen. Vård- och omsorgsnämndens ordförande, Erik Sedig, påpekar att arbetet med att förbättra äldreomsorgen kommer att fortsätta, med målet att höja livskvaliteten för de äldre invånarna i kommunen

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.