Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Fler akutläkarbilar ska rulla i länet

Från och med 2018 kommer det att rulla fler akutläkarbilar i länet rapporterar Radio Stockholm.

Det finns idag en akutläkarbil som rullar i länet, efter en upphandling ska det bli tre från och med 2018 rapporterar Radio Stockholm. Verksamheten kommer samtidigt att slås ihop med jourläkare som åker på uppdrag som inte är akuta:
– I den här nya upphandlingen lägger vi fokus på ökad kompetens, längre drifttider, förbättrad samordning och strategisk placering av läkarenheterna. Vi bedömer att det ska öka såväl patientsäkerheten som den jämlika vården, säger Patrik Söderberg, chefläkare för prehospital vård på hälso- och sjukvårdsförvaltningen, till Radio Stockholm.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.