Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Fler akutläkarbilar ska rulla i länet

Från och med 2018 kommer det att rulla fler akutläkarbilar i länet rapporterar Radio Stockholm.

Det finns idag en akutläkarbil som rullar i länet, efter en upphandling ska det bli tre från och med 2018 rapporterar Radio Stockholm. Verksamheten kommer samtidigt att slås ihop med jourläkare som åker på uppdrag som inte är akuta:
– I den här nya upphandlingen lägger vi fokus på ökad kompetens, längre drifttider, förbättrad samordning och strategisk placering av läkarenheterna. Vi bedömer att det ska öka såväl patientsäkerheten som den jämlika vården, säger Patrik Söderberg, chefläkare för prehospital vård på hälso- och sjukvårdsförvaltningen, till Radio Stockholm.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.