Idag är årsdagen för Rysslands invasion av Ukraina, med anledning av det kommer kommunen att hissa den ukrainska flaggan.
Sigtuna kommun kommer att uppmärksamma årsdagen för Rysslands invasion av Ukraina. Som märsta.nu rapporterade igår går 64 elever från Ukraina i skolor i kommunen. Sigtuna har också tagit emot ett stort antal från Ukraina, de flesta bor i eget boende. – Sigtuna kommun står alltid upp för frihet och demokrati och vi tar starkt avstånd från alla former av förtryck. Vi vill visa vårt stöd för Ukraina och det ukrainska folket som tyvärr alltid kommer att förknippa den här dagen med sorg och fasa. Det känns därför viktigt för oss att flagga på den här dagen, säger Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna.
Kommundirektör Birgitta Pettersson berättar att kommunen för ett år sedan förberedd sig för att ta emot flyktingar- – Kommunens verksamheter gick samman och arbetade dygnet runt. Sedan dess har vi fortsatt att arbeta för att vara en välkomnande och trygg plats för de som flyr ett krig som fortfarande pågår.
Idag är det även sverigefinnarnas dag och därför kommer det att flaggas med flera flaggor utanför kommunhuset.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.