Viktor Persson går i mål i samband med förra årets SwimrunFoto: Pressbild

Fjärde året för Sigtuna Swimrun

Det blir Sigtuna Swimtun för fjärde året i rad i år: - Vi arrangerade ju Sigtunarännet tidigare i år och tycker det ska bli väldigt roligt att vara med och arrangera Sigtuna Swimrun, säger fredric Buchaus på Sigtuna stads löp- och triathlonklubb.

Swimrun-loppet går 25:e augusti med start och mål på Hotell Kristina. Bannan går genom staden i fem etapper löpning och fyra simsträckor i Mälaren. Totalt är det 12 km löpning och simning 2 km. Runt om i staden kommer det alltså att synas en massa löpare i våtdräkt och badmössa.

Nu när Sigtuna Stads Löp- och Triathlonklubb är med i arrangemanget har gamla namnet Sigge Tuna Swimrun ersatts av Sigtuna Swimrun:
– Vi arrangerade ju Sigtunarännet tidigare i år och tycker det ska bli väldigt roligt att vara med och arrangera Sigtuna Swimrun. Våra medlemmar är ju spänstiga och tränar och tävlar både vinter- och sommartid så det passar perfekt för vår klubb, säger Fredric Buchaus på Sigtuna stads löp- och trihatlonklubb.

I år kommer det även att vara tillåtet att ha flythjälpmedel som simfenor men all utrustning måste i så fall föras med från start till mål genom alla etapper. Hotell Kristinas ägare Andreas Olsen är nöjd med att det blir ett arrangemang i år igen:
– Vi på Hotell Kristina gillar ju både sport och fest och tycker det går alldeles utmärkt att kombinera dessa. Grillen på Hotell Kristinas gård kommer att vara igång hela dagen, musiken är på högsta volym och baren erbjuder kylda drycker för både utövare och supportrar, säger Andreas Olsen

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Sport Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Sport Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

Flera nyförvärv och ny ordförande i Wings

Sport Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Melwin Pantzar uttagen i EM-trupp i basket

Sport När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

Sport Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening