Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Fittjabo misstänks för skjutning mot lägenhet i Märsta

En man från Fittja misstänks för inblandning i flera mordförsök i länet, bland annat för en skottlossning mot en dörr i Märsta för ett par veckor sedan.

Det var i slutet av september som en lägenhetsdörr besköts i Märsta. Trots ett stort pådrag kunde ingen gripas. Nu rapporteras det dock om att en man från Fittja är misstänkt för skottlossningen som rubricerats som mordförsök. Mannen är folkbokförd på en adress i Fittja som under lördagskvällen besköts. Ingen person ska ha skadats i samband med den händelsen. Även vid händelsen i Märsta var det ingen som skadades, men det befann sig personer i den aktuella lägenheten i centrala Märsta.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.