Barnes dag har varit ett populärt arrangemang i kommunenFoto: Pressbild
Firar 75 år med Barnens dag
Märsta Förenade kommer i vår att arrangera populära Barnens dag för fjärde året i rad där barn och ungdomar kan se och provåka en massa fordon: - Vi bestämde oss då att satsa på en ännu större fest för alla barn till 2018, då vi också firar 75-årsjubileum, säger VD Mikael Andersson.
De första åren var Barnens dag inne i Arlandastad men förr förra året var det på Västerbytorp och så blir fallet även i år när Märsta Förenade arrangerar den populära dagen. 5:e maj arrangeras det och Märsta Förenade ordnar busstransfer från Märsta station till Västerbytorp hela dagen.
Monstertruck kommer I år firar Märsta Förenade även 75 år och därför har man slagit på stort med ett större arrangemang. Det blir besök av stora lastbilstillverkare och grävmaskiner, Monstertruck Thor som medverkar i Monster Jam.
Fått många samtal och mail om dagen Barnens dag utgick förra året och intresset har varit stort för en ny Barnens dag enligt VD Mikael Andersson. Tanken är att låta barnen och andra besökare komma närmare lastbilar och maskiner, det kommer även att finnas mat till försäljning. Alla som vill får testa maskiner och fyrhjulingar samt åka med i lastbilarna meddelar Märsta Förenade.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.