Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Finsktalande äldre lurades i Sigtuna

Två män greps i Ockelbo i tisdags misstänkta för bedrägeri mot bland annat finsktalande äldre i Sigtuna, rapporterar tidningen VLT.se

Männen riktade in sig på finsktalande äldre men i tisdags greps de i Ockelbo. Målsägande fanns då i stora delar av mellersta och norra Sverige, allt från Hallstahammar till Örnsköldsvik och Sigtuna. Männen häktades på torsdagen. I samband med gripandet hade polisen just larmats om ett åldringsbrott och tog dem på bar gärning.
– Polisen stoppade en bil och fann pengar och smycken inuti. Dessutom upptäcktes att den ene mannen är anhållen i sin frånvaro, säger Christer Sammens, kammaråklagare, till VLT.se

Männen som är 25 och 30 år gamla ska ha ringt upp kvinnan och frågat om pengar, därefter gick de förbi hem till henne i hopp om att få med sig nått.
– Man har frågat efter hennes bankkort, men man fick inte med sig något, fortsätter Christer Sammens.

Den yngre har varit anhållen i sin frånvaro sedan 9:e januari misstänkt för 19 brott, de allra flesta rör grovt bedrägeri eller försök till grovt bedrägeri. Personer mellan 77-90 år har lurats mellan Umeå och Malmö, totalt rör det sig om summor på 360 000 kronor samt smycken. Männen har presenterat sig som släkting eller sagt att man är i knipa:
– Det kan vara att man har fel på bilen och behöver ha hjälp med betalning för bärgning. Man ringer och säger: ”Hej, hör du vem det är? Slå på kaffe så skickar jag en kompis som hämtar bankkortet”, berättar Christer Sammens.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.