Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Finsktalande äldre lurades i Sigtuna

Två män greps i Ockelbo i tisdags misstänkta för bedrägeri mot bland annat finsktalande äldre i Sigtuna, rapporterar tidningen VLT.se

Männen riktade in sig på finsktalande äldre men i tisdags greps de i Ockelbo. Målsägande fanns då i stora delar av mellersta och norra Sverige, allt från Hallstahammar till Örnsköldsvik och Sigtuna. Männen häktades på torsdagen. I samband med gripandet hade polisen just larmats om ett åldringsbrott och tog dem på bar gärning.
– Polisen stoppade en bil och fann pengar och smycken inuti. Dessutom upptäcktes att den ene mannen är anhållen i sin frånvaro, säger Christer Sammens, kammaråklagare, till VLT.se

Männen som är 25 och 30 år gamla ska ha ringt upp kvinnan och frågat om pengar, därefter gick de förbi hem till henne i hopp om att få med sig nått.
– Man har frågat efter hennes bankkort, men man fick inte med sig något, fortsätter Christer Sammens.

Den yngre har varit anhållen i sin frånvaro sedan 9:e januari misstänkt för 19 brott, de allra flesta rör grovt bedrägeri eller försök till grovt bedrägeri. Personer mellan 77-90 år har lurats mellan Umeå och Malmö, totalt rör det sig om summor på 360 000 kronor samt smycken. Männen har presenterat sig som släkting eller sagt att man är i knipa:
– Det kan vara att man har fel på bilen och behöver ha hjälp med betalning för bärgning. Man ringer och säger: ”Hej, hör du vem det är? Slå på kaffe så skickar jag en kompis som hämtar bankkortet”, berättar Christer Sammens.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening