Foto: Insändarbild

Fina placeringar på SM

Sigtuna Drill var på SM i Borås med tre deltagare i helgen men fick denna gång åka hem utan medaljer.

Alexandra Lindskoog har under flera års tid tillhört toppen av drilleliten i Sverige. Hon har dubbla SM-guld i lagklassen med Team Bjuv men satsar nu som solo igen. Hennes insats på lördagen räckte till finalomgång på söndag men väl där blev det 7:e plats i Freestyle Senior, hon får också representera Sverige i European Cup i Frankrike. Jenni Alm och Linnette Wennersten tävlade i Pair Senior och hamnade till slut på 6:e plats.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.