Foto: Insändarbild

Fimpar vanligaste skräpet

Det är störst problem med fimpar i Stockholms län, detta enligt en undersökning som Håll Sverige Rent har låtit göra.

Slängda cigarettfimpar är störst problem i Stockholms län, detta enligt Håll Sverige Rent som låtit Novus göra en undersökning. Fimpar är det vanligaste skräpet bland de tillfrågade. 4184 personer har tillfrågats i undersökningen, varav 1109 av dessa var från länet rapporterar SR Stockholm.
– Fimpen är skräpets värsting, det har alltid hållit sig på toppen, men i Stockholms län utmärker sig den ännu mer. Det är fler fimpar här än i resten av landet, säger Johanna Rgnarz VD på Håll Sverige Rent till SR Stockholm.

Anledningen till att det är så är helt enkelt att det fins fler rökare i Stockholms län än i resten av landet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening