En skottlossning i Valsta 31/3

Fem skjutningar i kommunen

Förra året registrerades fem skottlossningar i kommunen och två personer skadades.

Förra året sköts 17 personer ihjäl i länet, trots att antalet skjutningar minskar dog fler. 2018 var det elva personer som sköts till döds rapporterar SVT Stockholm.

Fem av skjutningarna i länet skedde i Sigtuna kommun och vid en av dessa, 28/9 skadades två personer. En person dömdes nyligen till elva års fängelse i den aktuella skjutningen. Samtliga fem skjutningar skedde i Märsta, två på Stationsgatan och tre i Valsta.

31/3 Skottlossning utanför restaurang i Valsta
– 1/8 Skottlossning på Frejgatan in i en bostad.
28/9 Skottlossning utanför krog, två skadade
21/11 Skottlossning mot krog som var stängd
– 22/11 Skottlossning Frejgatan

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.