Foto: Brottsplats Stockholm
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Fem skadade i tumult vid krog

Fem personer skadades efter en skottlossning och knivskärning utanför en pub i korsningen Stationsgatan/Södergatan enligt Polisen.

märsta.nu fick vid 1-tiden i natt uppgifter om att ett område på Dalgatan och Stationsgatan spärrades av. Nu visar det sig vara ett bråk och en skottlossning där fem personer skadats enligt Aftonbladet. De fem har även förts till sjukhus men ingen av dem ska vara allvarligt skadad.
– Det har uppstått något bråk och i samband med det har det här inträffat, säger Kjell Lindgren, vakthavande befäl vid polisen i Stockholm, till Aftonbladet.

Två personer har gripits och arbetet pågick under en tid med den tekniska undersökningen.
– Vi är fortfarande kvar i Märsta och gör en teknisk undersökning av brottsplatsen. Vi ska också kolla av terrängen eftersom personerna har anträffats på olika ställen, uppger Kjell Lindgren för Aftonbladet.

Vad som orsakat bråket är okänt just nu, men polis har personal på sjukhuset för att hålla förhör med de skadade så fort som möjligt när sjukvården anser att det är lämpligt enligt Kjell Lindgren.

Polisen skriver på sin hemsida att ett bråk uppstod vid restaurangen som föranledde skottlossning och knivskärning, en person ska vara skottskadad och fyra med skärskador. Polisen har inlett en förundersökning gällande mordförsök, den tekniska undersökningen avslutades tidigt i morse.

Uppdaterad kl. 7.45

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.