Foto: Insändarbild

Fem medaljer för IFK Märsta på Veteran-SM

IFK Märsta har varit på Veteran-SM som avgjordes i Varberg. Det resulterade i fem guld.

Varbergs GIF Friidrott arrangerade 2024 års veteran-SM inomhus på uppdrag av Svenska Friidrottsförbundets Veterankommitté. Tävlingarna ägde rum på Trestegets Idrottscentrum under dagarna 1-3 mars. Mästerskapet fungerade som en uppladdning inför Veteran-VM i Göteborg i augusti för många deltagare och lockade totalt 595 anmälda deltagare, vilket resulterade i nästan 1400 starter.

IFK Märsta deltog med fem aktiva och lyckades ta hem fem medaljer: ett guld, ett silver och tre brons. Peter Wallin, som varit frånvarande på grund av skador, imponerade med ett silver på 400 meter, endast slagen av Mattias Sunneborn. Magnus Andervin, som gjorde sitt första veteran-SM, var nära att ta en medalj i längdhoppet och noterade också personbästa på 400 meter. Morten Linnes, återkommande från skada, visade fin form med en 6:e plats på 800 meter och en 7:e plats på 1500 meter. Robert Bergqvist tog en överlägsen seger i kula, medan Tomas Bengtsson säkrade tre bronsmedaljer i grenarna höjdhopp, stavhopp och viktkastning, där han imponerade med en imponerande prestation.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.