Foto: Jamshid Jamshidi

Fel person stoppades i passkontrollen

En man från Örebro län misstogs för att vara efterlyst i passkontrollen på Arlanda och missade sitt flyg.

Mannen misstogs för efterlyst i passkontrollen då han hade samma namn och födelsetid som den som var efterlyst rapporterar SVT Örebro. I samband med att passkontrollanten skulle göra en dubbelkoll låg databasen nere, mannen fick därmed vänta tills dess att dubbelkollen kunde göras. Under tiden missade han sitt flyg.

Polisen ska efter det ha försökt boka in en ny flygresa men alternativen var både dyrare och längre. Han skjutsades istället till ett hotell i närheten där han fick spendera natten. Han bokade en resa själv dagen därpå men har begärt ersättning på 8717 kronor. Polisen anser att en rimlig ersättning är 4795 kronor enligt SVT Örebro.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening