Foto: Genrebild/Swedavia

Fel hos Telia orsak till radarproblemen

Servicearbete hos Telia ska ha varit orsaken till att Arlandas luftrum fick stängas i flera timmar under torsdagen.

Torsdagens incident inom svenskt flyg med radarproblem som stängde bland annat Arlandas luftrum ska ha orsakats av servicearbete hos Telia, rapporterar Aftonbladet. Under fredagen ska länsstyrelsen i hela landet ha medverkat i ett krismöte tillsammans med bland annat SÄPO, MSB och Räddningstjänsten. Något samband mellan incidenterna med den havererande masten i Borås, SJ:s tekniska problem och flygproblemen ska inte finnas. Att alla tre incidenter inträffade samtidigt beskrivs som slumpen.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.