FC Arlandas ordförande Allan Arenas med Mass KhanFoto: Pressbild/FC Arlanda
FC Arlanda värvar från MIK
FC Arlanda plockar in Mass Khan från lokalkonkurrenten Märsta IK: - Det är en spelare som har gjort det väldigt bra i Märsta IK, mestadels i Division 3 men även bekant med Divison 4 där han spelade med Märsta 2014, säger ordföranden Allan Arenas i ett pressmeddelande.
Mittfältaren Mass Khan startade i majoriteten av Märsta IK:s matcher och gjorde i de flesta fall bra ifrån sig och noterades för två mål i trean. Nu går karriären vidare i FC Arlanda som tränas av Milos Ognjenovic den kommande säsongen. Enligt ett pressmeddelande från FC Arlanda kommer Khan att användas som central mittfältare, forward eller ytter. Han ses som målfarlig och bra på fasta situationer. Khan har tilldelats nummer 11.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.