Glada miner efter FC Arlandas seger på Sävja IPFoto: Insändarbild/FC Arlanda
FC Arlanda upp i topp
FC Arlanda besegrade Uppsala-Kurd på lördagen och är ny serieledare i fyran: - Vi hade full koll på motståndarna trots en svårspelad plan och svårt regnväder, spelaren Elias Bagdo.
FC Arlanda leder Division 4 efter seger borta mot Uppsala-Kurd på ett regnigt Sävja IP. Rodrigo Gomez slog till två gånger om tidigt i matchen, varav ett av målen var ett kanonskott från halva plan enligt Elias Bagdo, spelare i FC Arlanda. 3-0 satte Roy Zeinou i 78:e minuten innan Uppsala-Kurd reducerade på övertid: – Vi gör en bra kollektiv insats där alla jobbar för varandra. Uppsalas reduceringsmål kom på tilläggstid via en hörna. Vi hade full koll på motståndarna trots en svårspelad plan och svårt regnväder, berättar Bagdo.
I och med segern toppar man tabellen på samma poäng som Kåre men med bättre målskillnad. Rimbo som möter Tärnsjö kan kliva upp som etta under söndagen om man vinner med minst tre mål. Oavsett vilket har FC Arlanda skaffat sig ett bra läge inför de fyra avslutande omgångarna. Närmast väntar Procyon hemma i Märsta på lördag.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.