FC Arlanda nästjumbo efter ny förlust

Enskede IK vann för andra gången på drygt en vecka mot FC Arlanda som i och med förlusten är nästjumbo i Division 2 Norra Svealand.

Det går fortsatt tungt för FC Arlanda. Efter tränarbytet har man två poäng på fyra omgångar. I söndags kväll kom ny förlust, den fjärde på sex matcher. Enskede IK vann med 2-0 på Enskede IP. Jonathan Skoglund inledde målskyttet för Enskede efter tolv minuter. Ett resultat som stod sig till 93:e minuten när Enskede avgjorde.

Kvitteringsjakten kom av sig i och med att Aliemamy Samura fick syna sitt andra gula kort i mitten av andra. Sista 22 minuterna fick FC Arlanda jaga med en man mindre. Ännu en tuff match stundar om en vecka när FC Gute kommer till Midgårdsvallen. Bara två lag är segerlösa än så länge, förutom Arlanda även Stocksund.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.