FC Arlanda jumbo efter storförlust

FC Arlanda föll stort borta mot Järfälla och är jumbo efter åtta spelade matcher.

Det var en tung kväll för FC Arlanda borta mot FC Järfälla som i likhet med Arlanda är nykomling i serien. Järfälla vann för andra gången mot Arlanda dessutom. Matchen var faktiskt mållös i paus men i andra rann det iväg. Järfälla gick ifrån till 3-0 till i mitten av andra. Christian Sürer reducerade i 72:a minuten men mer än så blev det inte. Dessutom blev målvakten Lukas Hanusek utvisad i 85:e minuten varpå Järfälla gör 4-1 på straff och i 92:a minuten kommer 5-1. En tung afton och det återstår match till, borta mot Sandvikens AIK, ett jumbomöte, på söndag. Därefter är det uppehåll till i slutet av juli.

 

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening