Flyttfågelfästingen hittades på häst i SigtunaFoto: SVA/Rapportera fästing
Fästing som kan ge blödarfeber hittad på häst i Sigtuna
En exotisk fästing, så kallad flyttfågelfästing, har hittats i Sigtuna. Fästingen kan sprida bland annat blödarfeber.
Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) uppger att fem fästingar av den så kallade flyttfågelfästingen hittats, en av dessa i Sigtuna och de fyra andra på Gotland. Fästingen har fått sitt namn eftersom den liftar med fåglar från Asien, Afrika och södra Europa. SVT Stockholm var först med att rapportera om fästingfyndet i Sigtuna. – Om det blir ett varmare och torrare klimat kan man tänka sig att den i förlängningen kan etablera sig här, säger Anton de Jong på Statens veterinärmedicinska anstalt, till SVT.
SVA uppmanar allmänheten att rapportera in fästingfynd genom projektet Rapportera fästing. Smittas man av en fågelfästing så kan det ge allvarliga sjukdomar, såsom krimkongovirus, blödarfeber och olika typer av fläckfebervirus. SVA uppger att sommaren varit gynnsam för flyttfågelfästingen eftersom den kräver extremväder och torka under längre tid. Sommaren 2023 var gynnsam för fästingen. Fyndet i Sigtuna gjordes på en häst. Stockholm är en av de mest drabbade områdena i landet tillsammans med Västra Götaland och Skåne.
Nyheter En 16-årig flicka döms till sluten ungdomsvård efter att ha skjutit mot en lägenhet i Södertälje i somras. Hon är en av totalt 13 personer som döms för grova vålds- och narkotikabrott kopplade till gängkriminalitet, rapporterar SVT Stockholm.
Blåljus En kvinna i 80-årsåldern i Sigtuna kontaktades under måndagen av en person som utgav sig för att vara hantverkare och påstod att det fanns flera fel i hennes bostad.
Notiser Region Stockholm satsar 15 miljoner kronor på att stärka beroendevården för unga under 2026. En del av stödet går till Mini Maria Märsta/Sigtuna, som är en av de lokala mottagningar i länet som får ökade resurser.
Politik Sigtuna kommuns användning av privata aktörer inom familjehems- och HVB-vården kritiseras nu i en insändare som publicerats i Dagens ETC. Bakom insändaren står Fredrik Lundh Sammeli (S), riksdagsledamot och social- och sjukvårdspolitisk talesperson, samt Marie Axelsson (S), oppositionsråd i Sigtuna kommun.
Blåljus Sedan klockan 18 på lördagskvällen pågick en polisinsats mot flera fall av bedrägeriförsök och rån riktade mot äldre personer i Stockholms län, enligt polisen.
Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Det är fortsatt störningar i kollektivtrafiken i stora delar av länet på grund av snö och vinterväglag. Bussar har svårt att ta sig fram på flera håll och även pendeltågstrafiken påverkas.
Blåljus En brand uppstod i ett flygplan på Arlanda flygplats under torsdagseftermiddagen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde snabbt släcka branden. Ingen person skadades.
Blåljus En trafikolycka med flera fordon inträffade på väg 263 norr om Sigtuna. Olyckan skedde på sträckan mellan Haga och Sigtuna och påverkade trafiken i båda riktningarna.
Notiser Pendeltågstrafiken till och från Märsta påverkas av det rådande vädret. Trafikverket har höjt beredskapsnivån, vilket innebär att tågtrafiken körs med reducerad tidtabell.