Länsborna är sämst i landet på att lämna blod och siffran sjunker för varje år.
Boende i Stockholms län är sämst i landet på att lämna blod, färre stockholmare vill dessutom bli blodgivare rapporterar SVT Stockholm. Efter påsk var det akut blodbrist då det endast fanns 1400 påsar blod i lager när det ska finnas 2000 påsar normalt sett. Blodnivåerna är idag fortsatt låga men inte akuta enligt SVT: – Nu är vi på väg att få upp blodnivån, men för några veckor sedan var det skralt i lagret, säger Ingrid Engström på Blodcentralen i Stockholm till SVT.
Bara 17 personer per 1000 invånare i länet ger blod, rikssnittet ligger på 20 per 1000 invånare. 2014 fanns det 44 000 blodgivare i länet och trots ökad befolkning är det idag 5 000 färre blodgivare. Det är oklart vad den negativa trenden beror på, det som är klart är att kvinnor är mer positiva till att ge blod. Yngre män är sämre på att ge blod, allt fler unga kvinnor vill ge blod men ett problem är att kvinnor ofta har lägre blodvärde.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.