Det var färre som hoppade av gymnasiestudierna i kommunen under 2020 vilket är en positiv trend.
Sigtuna kommun meddelar att det var fler som valde att studera på gymnasiet av ungdomar mellan 16 och 20 år. Det innebär att färre var i behov av studie- och yrkesvägledning samt kontakt med myndigheter. Kommunen har ett statligt att ansvar att fånga upp och ge stöd till ungdomar i gymnasieålder som inte pluggar eller arbetar. – Under hösten valde fler att påbörja gymnasieutbildning efter grundskolan och fler ungdomar studerar också på komvux jämfört med året innan. Vi märker att de allra flesta verkligen vill gå på gymnasiet, och tillsammans med ungdomen och ofta också vårdnadshavarna lägger vi stor kraft på att hitta vad som motiverar ungdomen och sedan ta fram en individuell lösning. Alla ungdomar vill lära sig och gå i skolan, men om de ändå väljer att hoppa av gymnasiet finns det alltid en stark bakomliggande orsak, säger Seija Khalifa, samordnare på Sigtuna Kompetenscenter.
Seija Khalifa berättar att fler ungdomar kanske tack vare pandemin har kunnat få kontakt med kommunens medarbetare via digitala möten. – Varje ungdom är unik och det är också den insats som kan stötta ungdomen att komma vidare. Därför är mötet med var och en självklart det viktigaste i vårt arbete.
Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.