Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Färre hoppar av gymnasiestudier

Det var färre som hoppade av gymnasiestudierna i kommunen under 2020 vilket är en positiv trend.

Sigtuna kommun meddelar att det var fler som valde att studera på gymnasiet av ungdomar mellan 16 och 20 år. Det innebär att färre var i behov av studie- och yrkesvägledning samt kontakt med myndigheter. Kommunen har ett statligt att ansvar att fånga upp och ge stöd till ungdomar i gymnasieålder som inte pluggar eller arbetar.
– Under hösten valde fler att påbörja gymnasieutbildning efter grundskolan och fler ungdomar studerar också på komvux jämfört med året innan. Vi märker att de allra flesta verkligen vill gå på gymnasiet, och tillsammans med ungdomen och ofta också vårdnadshavarna lägger vi stor kraft på att hitta vad som motiverar ungdomen och sedan ta fram en individuell lösning. Alla ungdomar vill lära sig och gå i skolan, men om de ändå väljer att hoppa av gymnasiet finns det alltid en stark bakomliggande orsak, säger Seija Khalifa, samordnare på Sigtuna Kompetenscenter.

Seija Khalifa berättar att fler ungdomar kanske tack vare pandemin har kunnat få kontakt med kommunens medarbetare via digitala möten.
– Varje ungdom är unik och det är också den insats som kan stötta ungdomen att komma vidare. Därför är mötet med var och en självklart det viktigaste i vårt arbete.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.