Foto: Medicinsk Bild/Karolinska sjukhuset

Färre förlossningar i länet

För första gången på fem år var det färre födslar i Stockholms läns landsting: - Varför födslotalen nu går ned vet vi inte, tiden får utvisa om det här är en bestående trend eller en tillfällig nedgång. Den planering vi har för förlossningsvården ligger fast, säger Johan Bratt, chefläkare i Stockholms läns landsting.

28 622 förlossningar skedde på kliniker i Stockholms län förra året, det var en minskning med 821 stycken jämfört med 2016. Ett trendbrott för första gången på fem år. Drygt nio av tio kvinnor fick också föda på den kliniken man valt, sju procent fick föda på en annan klinik i Stockholms län och 133 fick föda på annan klinik utanför länet:
– Det är viktigt att vi hjälps åt mellan grannlänen. Dels att vi kan få stöd under våra toppar men också att vi kan erbjuda förlossningsplatser liksom högspecialiserad förlossnings- och neonatalvård åt kvinnor från andra län, säger Johan Bratt, chefläkare i Stockholms läns landsting.

Flest förlossningar hanterades på Södersjukhuset, 7900, därefter Danderyds sjukhus, 6400, och Karolinska i Huddinge, 4300.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.