Foto: Karolinska sjukhuset/Carin Tellström

Färre besöker akutsjukhusen

Akuta vårdbesöken i länet är på de lägsta nivåerna sedan 2016.

Besöken i akutsjukvården har minskat med en tredjedel sedan 2016. Orsaken kan vara arr man haft som mål från regionledningen att flytta ut vården så nära invånarna som möjligt med fler vårdcentraler, husläkarmottagningar och närakuter. Mellan åren 2012-2016 kunde man konstatera att 25 dödsfall om året kunde kopplas till överbelastning på akutmottagningar.

Från 2016 till nu har besöken minskat, fram för allt har intensivakuten på Nya Karolinska färre besök. Under året med pandemin besöken totalt sett minskat med 35 procent enligt Region Stockholm men även resterande vårdgivare ser en minskning.
– De patienter som nu kommer till akutsjukhusens akutmottagningar är i regel rätt patienter. Det vill säga att de behöver akutsjukhusets resurser. Det betyder att det är patienter som är svårt sjuka och då tar det ofta längre tid att utreda och behandla patienterna innan de kan lämna akutmottagningen, säger Patrik Söderberg, chefläkare.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.