Under 2024 föddes färre barn i Sverige än på flera decennier, och trenden syntes även i Sigtuna kommun.
Med 517 nyfödda under året var det den lägsta siffran sedan 2010, då 504 barn föddes. Trots detta ökade den totala folkmängden i kommunen med 238 invånare.
Barnafödandet minskade i 15 av 21 län och i 163 av Sveriges 290 kommuner jämfört med föregående år. Den nedåtgående trenden har pågått under en längre tid och 2024 uppmättes det lägsta summerade fruktsamhetstalet i svensk historia – 1,43 barn per kvinna. Tidigare låg den lägsta noteringen på 1,5 barn per kvinna år 1999.
Enligt SCB:s experter är detta en fortsättning på en utveckling som har pågått sedan 2010, då barnafödandet började minska efter en tillfällig ökning i början av 2000-talet. Med tanke på befolkningens storlek och sammansättning blir trenden än mer tydlig.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.