Ett misstänkt farligt föremål hittades på Arlanda och flygplatsen har utrymdes under torsdagskvällen.
Polisen har utrymt Arlanda med anledning av att ett misstänkt farligt föremål hittats rapporterar Aftonbladet. Detta ska nu undersökas. – Det är en väska som ska undersökas. Omständigheter kring den är sådan att vi måste vidta de här åtgärderna av säkerhetsskäl, säger, Daniel Wikdahl, presstalesperson region Stockholm, till tidningen.
Det är inte hela Arlanda som utrymts utan en del av en byggnad medan polisen arbetar. I byggnaden ska det finnas ett hotell där gäster fått lämna. Stämningen uppges vara nervös.
Senare under torsdagskvällen uppgav polisen att det var en väska som hittats och att det fanns omständigheter som medförde att den behövde undersökas. Väska visade sig dock vara ofarlig och avspärrningar hävdes.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.