Foto: Insändarbild/Wings

Färdigspelat för Wings

I en intensiv match mellan Wings och Clemensnäs, som slutade 2-3 till Clemensnäs favör, fick publiken bevittna ett kämpande Wings-lag som satte full fart från start.

Redan 36 sekunder in i matchen fick Clemensnäs en utvisning, men Wings misslyckades med att utnyttja sitt powerplay till något mål. Spelet var böljande och Wings gjorde några misstag, vilket gav Clemensnäs flera möjligheter att hota målet. Skotten i den första perioden visade 6-5 till Wings fördel.

I den andra perioden fortsatte Clemensnäs att dominera, vilket gjorde det svårt för Wings att etablera sig i anfallszonen. Trots några utvisningar från båda lagen lyckades ingen av dem omvandla dem till mål. Marcus Johansson i Wings-målet stod för flera avgörande räddningar och höll sitt lag kvar i matchen. Skotten i den andra perioden visade 9-22 till Clemensnäs fördel.

I den tredje perioden tog Wings ledningen genom Mikael Hedlund efter ett lyckat powerplay. Men Clemensnäs kvitterade snabbt, och efter en serie av utvisningar från båda lagen gjorde Clemensnäs två snabba mål och tog ledningen med 1-3. Trots en sen reducering från Wings, där Sebastian Lindström lyckades göra mål, lyckades inte Wings kvittera. Clemensnäs höll emot och vann matchen med 2-3, vilket innebar att Wings säsong tog slut. Trots en turbulent säsong, där Wings slutade på sjätteplats i tabellen, visade laget styrka i de sista två veckorna med ett tränarbyte där Björn Lidström tog över som headcoach.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.