Fanna besegrade Märsta IK

I en intensiv och tätt omstridd match på Fanna IP lyckades hemmalaget Fanna BK ta en imponerande seger över Märsta IK med en slutställning på 2-1. Matchen bjöd på en känslofylld resa genom 90 minuter fyllda av spänning, mål och passionerat spel från båda sidor.

Redan i den tionde minuten chockade Märsta IK publiken när Benjamin Suskic satte en tidig ledning för bortalaget. Märsta IK visade upp sin beslutsamhet och offensiva inställning genom detta tidiga mål, vilket satte tonen för den kommande matchutvecklingen.

Mot slutet av den första halvleken gav Fanna BK en lika stark respons. Jonathan Sjögren skickade iväg en precisionsskott som tog sig förbi målvakten och resulterade i en kvittering, vilket skapade jubel bland hemmafansen. Resultatet stod 1-1 när lagen gick in i halvtidsvilan, och matchen var vidöppen för båda lagen att ta kontroll över.

Den andra halvleken fortsatte med hög intensitet och snabba spelomställningar. I den 66:e minuten belönades Fanna BK med en straffspark, och Andras Larsson tog på sig uppgiften att placera bollen i mål. Med nerver av stål och precision lyckades han sätta bollen bortom målvaktens räckvidd och ge Fanna BK en välförtjänt 2-1 ledning.

För Märsta IK var detta en besvikelse, då de kämpade för att behålla eller öka sin position i tabellen. Efter förlusten ligger de nu på sjunde plats, bara tre poäng från det farliga nedflyttningskvalområdet till Division 4. En utmaning som väntar är att knappa in avståndet till tabelltvåan Bollstanäs, som innehar en plats som ger chans till kval till Division 2.

Märsta IK har dock en chans till revansch när de ställs mot Bollstanäs i sin nästa match den 21 augusti på hemmaplan i Märsta. Avsparken är schemalagd till 19:45 och kommer att locka både spelare och fans till en avgörande drabbning.

Totalt såg 93 engagerade åskådare matchen på plats på Fanna IP, där hemmafansen visade sitt stöd för Fanna BK. Märsta IK agerade disciplinerat och lyckades undvika varningar under matchen, medan Fanna BK drog på sig fem varningar i en ibland het och fysiskt utmanande match.

När slutsignalen ljöd fylldes arenan av jubel från Fanna BK:s supportrar, medan Märsta IK lämnade planen med en stark önskan om att återvända ännu starkare i kommande utmaningar. Matchen hade enligt alla mått mätt varit en kämpainsats med passion och spänning, och den kommer definitivt att bli ihågkommen av både spelare och fans lång tid framöver.

Denna text genererades med en textrobot

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening