Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Falska P-böter i omlopp

Polisen i Sollentuna/Väsby/Sigtuna varnar nu bilister i norra Stockholm för falska P-böter.

Polisen i Stockholm Nord har sedan i fredags 29/9 fått in flera anmälningar om falska fakturor gällande P-böter. Enligt Polisens inlägg på Facebook har anmälarna fått inkassokrav för böter de inte gjort sig skyldiga till. Inga böter har ännu kommit in Sigtuna kommun utan majoriteten handlar om Sollentuna (16) och Väsby (2)
– Vi vill göra er uppmärksamma på detta! Om du eller någon du känner drabbats så gör en polisanmälan.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.