Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Fallet Örjan Sellin utreds igen

Örjan Sellins försvinnande 1993 utreds igen enligt Aftonbladet och Polisen vill ha in tips om försvinnandet: - Det finns information som kommit in som tyder på att han kan ha blivit mördad. Därför är vi måna om att få in information om vad som hänt, säger Mats Pettersson, förundersökningsledare Kalla fall, till tidningen

märsta.nu rapporterade igår om de olösta morden i Sigtuna, ett av dessa gällde Örjan Sellin som försvann 1993 efter en kväll på Plantaget. Nu vill polisen ha mer tips om hans försvinnande enligt Aftonbladet.

Skulle fyllt 44 i år
Mamma Mona Grälls bor kvar i Märsta. För Aftonbladet berättar hon om Örjan som var 19 år då han försvann efter ett besök på Plantaget. I år skulle han ha fyllt 44:
– Nu för tiden kan vi prata om honom, men vi gjorde inte det under många år. Fast jag har alltid pratat om det, det har varit min överlevnad. På något sätt är han en levande bit hos oss, men samtidigt en bit som vi saknar fruktansvärt mycket, säger Mona Grälls till tidningen.

Tror han ligger i Märstaån
Mona Grälls tror att Örjan ligger i Märstaån. I samband med försvinnandet ska det dock hörts skrik från en plats i Sigtuna. Polisen vet dock inte om det har med försvinnandet att göra. Man vill dock ha tips som leder till att man kan återuppta sökningarna:
– För att vi ska kunna hitta Örjan behöver vi sökområden. Vi behöver veta om han kan ha dumpats någonstans, alltifrån i vattnet till om han kan ligga nedgrävd någonstans, berättar Tomas Petersson vid Polisens Kalla fall för Aftonbladet.

Den som har uppgifter om försvinnandet kan ringa 114 14 och be att prata med Mats Pettersson på Kalla fall. Pettersson säger att det är bättre att kontakta polisen oavsett vad man själv anser om sina uppgifter så får polisen själva avgöra om värdet på uppgifterna.

Se inslaget om Örjan sellin här (OBS! Extern länk)

Fotnot: I en tidigare version av artikeln stod det att skrik hörts från Märstaån vilket är felaktigt.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.