Här invigs Lars-Erik Falks konstverkFoto: Sigtuna stadsängar

Falks skulptur i nya stadsdelen

I samband med invigningen av Sigtuna stadsängar fick också Lars-Erik Falks Modul Skulptur invigas.

Konstnären Lars-Erik Falk jobbade med skulpturen Modul Skulptur i sin ateljé i Sigtuna. Han gick dock bort innan den kunde invigas. Konstverket går att se i Ängsparken. Det är tre ståtliga profiler i 73 graders lutning. Falk är en internationellt känd konstnär som nu får pryda en stadsdel i sin hemort.

Verket skulle egentligen ha stått någon annan plats i Sigtuna men efter dialog med Sigtuna stadsängar, Sigtuna stadsängars Exploaterings AB, Lars-Erik Falk, Sigtuna Museum & Art och Lars Björling (SfS), kunde man enas om att det ska stå i Sigtuna stadsängar som profilerar sig som landets mest hållbara stadsdel.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.