Foto: Sigtuna kommun

Fågeltornet i Fysingen stängs av under en tid

På grund av skador på Fågeltornet i Fysingen kommer det att stängas av för reparation.

Fågeltornet och spången vid Fysingens naturreservat har skadats under islossningen och måste stängas av för tillfället. Trappan på tornet har gått sönder och flera brädor på spången har lossnat. Vi jobbar på att reparera skadorna och hoppas att de ska vara fixade under veckan. Tills dess är både spången och fågeltornet avstängda för besökare. En skylt kommer att sättas upp vid parkeringen för att informera om avstängningen.

Även om Fysingens naturreservat för tillfället är stängt kan man fortfarande njuta av vår vackra natur på andra platser. Det går bra att besöka andra naturreservat som Askarehage eller Steningedalens naturreservat för att se fåglar och njuta av naturen. Man kan också utforska andra fina naturreservat där vårens blommor, som tussilago, börjar blomma.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.