På grund av skador på Fågeltornet i Fysingen kommer det att stängas av för reparation.
Fågeltornet och spången vid Fysingens naturreservat har skadats under islossningen och måste stängas av för tillfället. Trappan på tornet har gått sönder och flera brädor på spången har lossnat. Vi jobbar på att reparera skadorna och hoppas att de ska vara fixade under veckan. Tills dess är både spången och fågeltornet avstängda för besökare. En skylt kommer att sättas upp vid parkeringen för att informera om avstängningen.
Även om Fysingens naturreservat för tillfället är stängt kan man fortfarande njuta av vår vackra natur på andra platser. Det går bra att besöka andra naturreservat som Askarehage eller Steningedalens naturreservat för att se fåglar och njuta av naturen. Man kan också utforska andra fina naturreservat där vårens blommor, som tussilago, börjar blomma.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.