Foto: MMS-Bild/Arkiv

Extra hastighetskontroller denna vecka

Denna vecka startar skolorna ute i landet och kommunen, i samband med det har Polisen en nationell trafiksäkerhetsvecka.

Polisen kommer denna vecka att ha nationell trafiksäkerhetsvecka där man ska kontrollera hastighet:
– Att sänka medelhastigheten är avgörande för vårt arbete med att öka trafiksäkerheten, säger Ursula Eriksson, trafikstrateg på Polismyndigheten.

Om man får ner medelhastigheten på de svenska vägarna så räddar man 15 liv enligt Polisen. Medelhastigheten ska ha ökar med 6-10 km/h över rådande hastighetsbegränsning.
– Ska vi rädda liv måste medelhastigheten sänkas. Det är därför viktigt att kontrollerna riktar sig mot både de fåtal som kör mycket för fort och de många som kör lite för fort, fortsätter Ursula Eriksson.

Tidigare har de flesta kontroller skett kring skolområden där det är 30 km/h-begränsning. Veckan är ett initierat EU-projekt och pågår i samtliga medlemsländer.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening