Polisen utreder mordförsök efter explosion i Odensala
Brandkår och polis har larmats till en explosion i en fastighet i Odensala: - Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon person kommit till skada, uppger Polisen.
Vid 14.40-tiden larmade brandkår ut ett stort pådrag till en adress i Odensala. Enligt de första uppgifterna har något exploderat. Skadeläget är okänt. En maskerad person ska ha setts åka från platsen kort efter explosionen.
Polisen skriver på sin hemsida att det i nuläget är oklart vad som detonerats. Man har spärrat av en villa för teknisk undersökning. Ingen person har kommit till skada fysiskt. Nationella bombskyddet har kallats in för undersöka platsen innan teknikerna undersöker. Polisen söker efter misstänkta gärningspersoner.
Den senaste uppgiften från polisen kom vid 16.20-tiden, där meddelas att man inlett förundersökning om försök till mord och allmänfarlig ödeläggelse. Polisen skriver att: ”Utredningsåtgärder såsom förhör, inventering av eventuella kameror, teknisk undersökning med mera pågår.”
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.