Polis vid explosionslarmFoto: Magnus Granhagen

Explosion utanför bostad

Strax efter klockan 1 larmades polis och räddningstjänst till ett radhusområde i Steninge med anledning av en misstänkt explosion.

Enligt SOS-alarms första uppgifter har det inträffat en explosion i ett radhusområde i Steninge. Räddningstjänst och polis utreder händelse. Insatsen är omfattande och även en helikopter deltar i sökande efter misstänkta personer. Expressen rapporterar att det är en dörr som skadats och det finns glassplitter i entrén. Det finns i nuläget ingen uppgift om personskador.

Polisen uppger på sin hemsida att området spärrats av en teknisk undersökning inletts. Förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse pågår, och polisen samlar in uppgifter genom dörrknackning och vittnesförhör. Ingen misstänkt har ännu gripits.

Uppdaterad kl. 7.15

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.