Brandkår undersöker eventuell explosion på Kunskapens husFoto: Insändarbild
Explosion utreddes vid Kunskapens hus
Brandkår och polis larmades till Kunskapens hus efter att boende hört kraftiga smällar: - Troligtvis var det en synvilla från branden på Tingvallavägen, säger Anna Westberg vid polisens ledningscentral
Strax före 1.30-tiden larmades brandkår och polis till Kunskapens hus i Märsta med anledning av att boende hört kraftiga smällar. Brandkår undersökte byggnaden och taket en stund och kunde sedan avfärda eventuell explosion och brand. Senare idag är det studentfirande på Arlandagymnasiet. Det ska inte påverkas. märsta.nu har tidigare i veckan rapporterat om att avgående elever portats med anledning av störningar..
Under morgonen meddelar polisen att ljud och brand troligtvis berodde på eventuell synvilla från Tingvallavägen där tre fordon brann.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.