Ett stort pådrag finns på platsFoto: MMS-Bild

Explosion i villa

Räddningstjänst och polis larmades tidigt i morse till ett larm om en explosion i en villa i centrala Märsta.

Vid 5.40-tiden larmades brandkår och polis till en explosion i en villa i centrala Märsta. Ett stort pådrag kallades till platsen men enligt boende i närheten ska det inte varit någon hög smäll. Det är oklart om någon befann sig i huset eller om någon skadats. Området är dock avspärrat för teknisk undersökning.

Polisen uppger vid 8.30 att det upprättats en anmälan om mordbrand. Det har varit någon form av explosion enligt Polisen, det har orsakats lindriga skador på en dörr men inga personskador. Tekniker har beordrats ut för att undersöka. Vad som orsakat explosionen eller branden är oklart.

Uppdaterad 8.34

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.