Skogsdungen där en 28-årig kvinna dödades av en psykiskt sjuk manFoto: Insändarbild
Experter kritiska till psykvården efter dödliga attacker
Efter två händelser med dödliga attacker där psykiskt sjuka varit inblandade efterlyser nu experter åtgärder från psykvården.
Flera våldsamma händelser där personer med psykisk sjukdom varit inblandade har inträffat den senaste tiden. Två uppmärksammade fall är mordet på en kvinna i en matbutik i Botkyrka samt mordet på en ung kvinna i Märsta i december. I båda fallen har de misstänkta gärningsmännen tidigare haft kontakt med psykiatrin, rapporterar P1 Dokumentär och P4 Stockholm.
Psykiatrikern Katarina Howner från Rättsmedicinalverket, som gör rättspsykiatriska undersökningar, anser att psykvården inte alltid bedömer riskerna på ett tillräckligt bra sätt. Hon menar att patienter som är aggressiva ibland skrivs ut trots att de kan utgöra en fara. – För mig blir det konstigt att släppa iväg en person som är full av ilska och aggressivitet. Vart ska den personen ta vägen? säger hon till P1 Dokumentär.
Nu arbetar Katarina Howner med att ta fram bättre metoder för att vården ska kunna bedöma om en person med psykisk sjukdom kan utgöra en risk för våld. Diskussionen om hur psykiatrin hanterar farliga patienter har blossat upp efter de senaste dåden, och många efterfrågar förändringar i systemet.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.
Notiser Från och med måndagen den 18 augusti övergår SL till hösttidtabell. För resenärer i Sigtuna kommun innebär skiftet inga förändringar i varken busstrafiken eller pendeltågstrafiken.
Blåljus Under vecka 32 registrerade polisen 145 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 59 händelser som ska ha inträffat under just veckan, medan resterande anmälningar avser tidigare tidpunkter.
Nyheter I grundskolor i kommunen går det i genomsnitt 13 elever på varje lärare. Det är fler än rikssnittet på 12 elever per lärare, visar ny statistik från Skolverket.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för åska som gäller bland annat Sigtuna kommun på fredagskvällen. Mellan klockan 20 och 23 väntas kraftiga åskoväder med kortvarigt mycket hårda vindbyar, lokalt upp mot stormstyrka.
Notiser En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun är nu 9,2 procent, en ökning jämfört med förra året. I juli fick bara 124 personer jobb, vilket är årets lägsta notering enligt Arbetsförmedlingen.
Politik Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Notiser SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Notiser Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Blåljus Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.