Foto: YouTube

Experten: Karlsson kan få sju miljoner om året

NHL och kanadensiska Sportsnets reporter Eliotte Friedman spår att William Karlssons lön landar strax över fem miljoner men att han mycket väl kan få sju miljoner dollar per år: - Knights vill inte gå till skiljedomstol med William, då kan han få ännu mer, säger Friedman till NHL Network.

Säsongen tog slut för William Karlsson och Vegas i helgen då Washington vann Stanley Cup. Men nu startar en intensiv period för William Karlsson och hans agent med Vegas. William överträffade alla förväntningar med sina 43 mål. Det bäddar för att han ska få en rejäl löneförhöjning från hans 1 miljon dollar.

NHL Networks Eliotte Friedman spår att Karlsson givetvis får en rejäl höjning. Vegas avser komma överens med William om ett kontrakt på fem miljoner dollar om året. Om fallet går till skiljedomstol så kan Vegas bli förlorare och William en vinnare.
– Vegas vill inte ta detta till domstol, jag tror att de kommer överens om ett kontrakt strax över 5 miljoner, Golden Knights vill inte ge han sju (miljoner, reds anm)gånger sju år eller sju gånger sex år, något som en domstol skulle ge, sa Friedman till NHL Network.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.