Åsa Sandell och Jonas Eriksson i På spåretFoto: SVT/Bo Håkansson
Europamästare besöker Sigtuna
Förre EM-mästaren i boxning Åsa Sandell som tävlar med Jonas Eriksson i På Spåret besöker Jonas gymanläggning WE på fredag och lördag.
Åsa Sandell ska både hålla pass och berätta om sin bok ”Den tuffaste ronden”. Passen hålls både före seniorer och vanliga pass på fredagen och lördagen. Jonas Eriksson som äger WE tillsammans med bland annat Niklas Wikegård bildar par med Åsa i På spåret. Hennes bok är en personlig historia om abort, missfall och äggdonation.
Enligt Jonas Eriksson är det stort intresse av att vara med på Åsas pass. Jonas lovar även att det blir frågesport i loungen efteråt där man kan gissa hur kvartsfinalen i På spåret går mellan Jonas och Åsa mot Bea Uusma och Kristoffer Appelqvist.
Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kulturnyheter Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Märstafolket Jorge Castro, tidigare boende i Märsta och numera verksam i Stockholm, har nominerats till det prestigefyllda priset Årets Nybyggare 2025, ett pris instiftat av H.M. Konung Carl XVI Gustaf.
Kulturnyheter Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kulturnyheter Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kulturnyheter Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.