Åsa Sandell och Jonas Eriksson i På spåretFoto: SVT/Bo Håkansson
Europamästare besöker Sigtuna
Förre EM-mästaren i boxning Åsa Sandell som tävlar med Jonas Eriksson i På Spåret besöker Jonas gymanläggning WE på fredag och lördag.
Åsa Sandell ska både hålla pass och berätta om sin bok ”Den tuffaste ronden”. Passen hålls både före seniorer och vanliga pass på fredagen och lördagen. Jonas Eriksson som äger WE tillsammans med bland annat Niklas Wikegård bildar par med Åsa i På spåret. Hennes bok är en personlig historia om abort, missfall och äggdonation.
Enligt Jonas Eriksson är det stort intresse av att vara med på Åsas pass. Jonas lovar även att det blir frågesport i loungen efteråt där man kan gissa hur kvartsfinalen i På spåret går mellan Jonas och Åsa mot Bea Uusma och Kristoffer Appelqvist.
Kulturnyheter Hanne Stichel, tidigare församlingsledare i Märsta pastorat, har nu mottagits som kyrkoherde i Ljusnans pastorat. Mottagningen hölls av biskop Karin Johannesson under högmässan i Ljusdals kyrka den 29 mars.
Kulturnyheter Hannah Rydstedt Nencioni lämnar sitt uppdrag som kultur- och fritidsförvaltningens chef i Sigtuna kommun och blir ny förvaltningschef i Enköpings kommun.
Nöjesnyheter Musiken blev ett sätt att hantera svåra perioder – och en väg framåt. För Lion har skrivandet och skapandet öppnat dörren till en egen karriär, trots stora utmaningar i vardagen.
Nöjesnyheter Den populära barnföreställningen Babblarna & Klonks Klapp-kalas kommer till Märsta den 3 april 2027. Föreställningen spelas på Kulturumteatern.
Kulturnyheter Ett konstprojekt i Sigtuna samlar utrikesfödda kvinnor för att mötas, skapa konst och prata om frågor som demokrati, identitet och tillhörighet.
Nöjesnyheter Sigtunasonen Vilhelm Buchaus, 24, slutade trea i den femte deltävlingen av Melodifestivalen med låten ”Hearts don’t lie”. Trots det gick han inte vidare till finalkvalet.
Kulturnyheter Förra veckan var det Philip Strand som medverkade tillsammans med Smash into pieces. Denna vecka är det Vilhelm Buchaus som har ett eget bidrag i Sundsvall.
Kulturnyheter Smash Into Pieces kvalificerade sig till finalen i Melodifestivalen med låten Hollow vid den fjärde deltävlingen i Malmö, och med på scen som körsångare var Sigtunabon Philip Strand, uppger källor vid ett flertal medier.
Nöjesnyheter Bröderna Goran och Mario Tvrtkovic, finalister i kategorin Årets Franchisetagare i Svenska Franchisegalan 2026, öppnar inom kort en ny Taco Bar-restaurang i Märsta.
Kulturnyheter Den 6 mars klockan 19.00 gästar Livgardets dragonmusikkår Kulturumteatern i Märsta med konserten ”Marsch!”. Det är första gången militärmusikkår uppträder på scenen i Kulturum.
Kulturnyheter Sigtuna kulturskola fyller 70 år och jubileet uppmärksammas under hela året. Firandet inleddes på onsdagen med en föreställning där många barn och ungdomar medverkade, både på och bakom scenen.
Märstafolket På lördag samlas artister, politiker och anhöriga i manifestationen och galan ”Det Räcker!” mot skjutvapenvåld. Steningebon Sebastian Stakset är en av initiativtagarna.